Zaujímavosti

Ako vybieliť záclony

Záclony vedia zútulniť každú domácnosť. Keď ich po prvýkrát zavesíte, sú krásne biele a prežiaria celú miestnosť. Postupom času ale zašednú alebo zažltnú a rozhodne nevypadajú ako nové. Je hneď niekoľko spôsobov ako vrátiť záclonám zašlú slávu. Niektoré tradičné prírodné postupy poznali už  naše babičky a sú preverené rokmi. V dnešnej dobe máme ale omnoho viac možností a môžeme si dovoliť použiť prípravky, ktoré nám túto prácu uľahčia.

 

S blížiacimi sa Vianocami nastáva čas umývania okien a prania záclon. Čo o to, vyprať nie je žiadny problém, ako im ale vrátiť ich pôvodne žiarivú bielu farbu? Máme pre Vás hneď niekoľko tipov, vďaka ktorým môžu byť aj Vaše záclony opäť ako nové.

Najskôr sa podívajme na prírodné postupy, ktoré používali už naše babičky.

Prášok do pečiva

Ak sú vaše záclony veľmi zašednuté, pomôže klasický prášok do pečiva. Dá sa použiť už pri namočení alebo až pri praní. Pri namáčaní stačí do vodnej kúpele nasypať 4-5 sáčkov prášku do pečiva a nechať v nej záclony niekoľko hodín máčať a potom klasicky vyprať. Ak nemáte čas niekoľko hodín, môžete pridať 3-6 sáčkov kypriaceho prášku priamo k praciemu prášku a v tejto zmesi vyprať záclony v práčke. Alebo môžete použiť kľudne oba spôsoby. Najskôr namočiť a potom vyprať.

Tip: Rovnakým spôsobom ako kypriaci prášok môžete použiť priamo jedlú sódu.

Ocot

Máte vyhrané ak nájdete v kuchyni vinný ocot. Ak ho nemáte, postačí vám aj najbežnejší kvasný liehový ocot. Postup je rovnaký ako u kypriaceho prášku. Záclony môžete najskôr namočiť do roztoku vody a octu. Doporučuje sa pomer asi 2,5 lyžice octu na 1 liter vody. V tejto kúpeli nechajte záclony odpočívať kľudne cez noc a potom vyperte. Ak chcete, môžete pridať ocot aj priamo do práčky.

Tip: Ak nenájdete doma žiadny ocot, môžete vyskúšať rovnaký postup aj s citrónovou šťavou.

Soľ

Soľ doma nájde naozaj každý a napriek tomu málokto tuší aké skvelé bieliace vlastnosti má. Postup je opäť rovnaký ako pri pášku do pečiva. Záclony namočte na niekoľko hodín do roztoku kuchynskej soli. Pomer by mal byť asi 3 lyžice soli na 10 litrov vody. Následne záclony vymáchajte vo vode a vyperte.

Tip: Môžete tiež skúsiť zmiešať soľ s práškom do pečiva a tak vyskúšať 2 postupy naraz.

Mydlo s jeleňom

Do vane alebo lavóra s teplou vodou pridajte jadrové mydlo (to je to s jeleňom). Doporučuje sa jeden balíček na asi 10 litrov vody. V mydlovej vode potom nechajte záclony namočené najlepšie cez noc a potom ich vyperte.

Tip: Mydlo môžete nastrúhať aby sa vo vode ľahšie rozpustilo.

 

Ak nič z vyššie uvedeného nezabralo a aj tak sa nechcete s obľúbenými záclonami ešte rozlúčiť, skúste využiť pomoc niektorého z moderných pomocníkov.

Špeciálne bielidlo na pranie záclon

Také prostriedky zoženiete dnes skoro v každej drogérii a stačí ich použiť podľa návodu, ktorý nájdete na obale. Väčšinou sa jedná o roztoky alebo špeciálne soli.

Peroxid vodíku

O bieliacich schopnostiach peroxidu vodíku nemôže byť pochýb. Ak chcete záclony zachrániť týmto spôsobom, nalejte flaštičku peroxidu priamo do práčky a šetrne vyperte.

Modrý atrament

Skúste do prania pridať kvapku modrého atramentu (tak, aby posledná pláchacia voda bola svetlo modrá). Radšej pridávajte atrament naozaj kvapku po kvapke aby sa záclony nezafarbili na modro. Sami budete prekvapení, ako malá kvapka modrého atramentu dokáže opticky záclony rozjasniť.

Nezabudnite, že záclony obvykle nebývajú z prírodných materiálov. Najčastejšie sú z polyesteru. Podívajte sa, ako ho prať.

Pár rád na záver ako záclony správne prať:

Teplota vody pri praní Vlažná – maximálne 30 °C
Ako záclony vyžmýkať Vôbec alebo len na veľmi šetrný program
Ako záclony žehliť Nežehliť, stačí ich za vlhka znova zavesiť a narovnajú sa sami