Zaujímavosti

Ako prať polyester

Polyester je materiál, ktorý nájdete v kdeakom kúsku oblečenia. Ako prímes sa veľmi často vyskytuje napríklad v bavlnených tričkách, svetroch alebo aj vlnených kabátoch. Tieto kúsky väčšinou perete ako klasickú bavlnu. Ako ale postupovať pri praní ak máte 100% polyesterové oblečenie? To vám prezradíme v tomto článku.

 

Čo je polyester vlastne zač?

Polyester sa niekedy tiež nazýva skratkou PES. Jedná sa o syntetické vlákno, ktoré je vyrobené z lineárnych makromolekul. Ako polyesterové vlákna sa najčastejšie označujú výrobky z polyetylentereftalátu (PET).

Polyesterové vlákna sú ľahké, nemačkajú sa a nepohlcujú veľa vlhkosti. Vďaka tomu sa s obľubou používajú napríklad na výrobu funkčného oblečenia.

Naviac je možné polyester veľmi ľahko recyklovať.

Na koľko stupňov prať polyester?

Polyester perte programom “syntetika”, ktorý používa šetrnejší postup prania. Zvoľte teploty podľa všitého štítku. Ak štítok na oblečení už nemáte, farebný polyester perte na 30 °Cbiely môžete prať až na 40°C. V prípade veľmi odolných škvŕn môžete zvoliť ešte vyššiu teplotu, nikdy ale neprekračujte 60 °C.

Čo dodržiavať pri praní polyesteru?

Polyester je odolný materiál, ktorý sa nemačká. Doporučujeme ale každý kúsok otočiť naruby, aby nedošlo k vytváraniu žmolkov.

Veľmi často tiež dochádza po praní k tomu, že sa polyesterové oblečenie nabije statickou elektrinou. Aby ste tomuto predišli, použite aviváž – pozor nikdy nepouživať u funkčného oblečenia.

Ako odstrániť škvrny na 100% polyesteru?

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o syntetické vlákno, odstraňovanie škvŕn pôjde docela ľahko. Všetky škvrny na bázi vody jednoducho preperte v rukách s klasickým pracím práškom.

Problém však môžu na syntetike spôsobovať škvrny mastné. Na tie použite žlčové (alebo jádrové) mydlo. Škvrnu preperte v teplej vode spoločne s mydlom pokiaľ väčšina nezmizne. Následne dajte prať do automatickej práčky na najvyššiu možnú teplotu s dostatočným množstvom pracieho prášku.

Ako sušiť stopercentný polyester?

Polyesterové oblečenie môžete sušiť v bubnovej sušičke. Aj tu ale nastavte sušiaci program “syntetika”, ktorý nepoškodí vlákna. Doporučujeme tiež oblečenie aj v priebehu sušenia nechať obrátené naruby.

Pri klasickom sušení na vzduchu zaveste oblečenie na vešiak a nechajte sušiť mimo priameho dosahu tepelného zdroja – nepokládajte teda oblečenie na radiátory alebo do blízkosti kachlí či krbu.

Ak chcete pred sušením oblečenie viac zbaviť vlhkosti, zabaľte ho do froté uteráku a šetrne vyžmýkajte. Potom ho zaveste na vešiak a sušte na vzduchu.

Ako žehliť polyester?

Väčšinu polyesterových tkanín nie je nutné žehliť vzhľadom k ich nemačkavosti. Ak sa vám však pri praní či sušení vytvorili na tkanine nezvhľadné prehyby, môžete siahnúť po klasickej žehličke.

Nastavte si teplotu žehličky iba na jednu bodku, ktorá tkaninu nespáli.

A teraz, keď už viete, aké výhody a nevýhody má polyester, prišiel čas na to, aby ste si do vašej skrine doplnili ďalšie kúsky zo 100% polyesteru.